Keď sa pozeráme na celé mohutné pohorie Nízkych Tatier z vtáčej perspektívy, vidíme, že ich vonkajšia tvárnosť je rôznorodá. Nevdojak už i z diaľky predvídame, že Nízke Tatry prestavujú rozmanité a malebné prírodné krásy, s ktorými je hodno sa oboznámiť aj z bezprostrednej blízkosti. Sú tu prekrásne divoké partie v žulových a najmä vo vápencových častiach pohoria. Na mnohých miestach, po úbočiach poniže hrebeňa, vidíme rozsiahle plochy pokryté rozorvanými žulovými balvanmi, cez ktoré je len ťažko prejsť. Takéto kamenné moria sú zväčša pod hrebeňom na južnej strane, kým na severnej strane vidíme zrázne úbočia v podobe ľadovcových kotlov rozryté tesnými a bralnatými roklinami a žľabmi.
Vápencovo dolomitické oblasti pohoria na mnohých miestach tvoria dlhé rady bralných stien, bášt, obeliskov, venčených pestrou flórou. V bralách sú početné dutiny, hlboké priepasti, okná ako aj vchody do kvapľových i ľadových jaskýň. Od hlavného hrebeňa sa tak na juh k rieke Hron, ako aj na sever k rieke Váh tiahnu dlhé, hlboké doliny v ktorých zurčia bystré riavy a potoky. Horských plies je málo a aj to len na severnej strane – sú trblietajúcim sa svedkom dávnej doby ľadovej. V dolinách a na ich úbočiach sú zväčša porasty smrekových ale i bukových lesov v ktorých nájde dobrú skrýšu rozličná zver. Nad lesmi je hustý kosodrevinový porast, ktorý postupne prechádza v hôľnaté lúky.
To sú Nízke Tatry, ktoré sú aj vďaka týmto prírodným podmienkam a hodnotám národným parkom už 40. rokov. Ale poďme pekne po poriadku a ohliadnime sa aspoň stručne za niektorými dôležitými míľnikmi ktoré viedli postupne k vzniku Národného parku Nízke Tatry.
1718 Georg Bucholtz ml. (rektor evanjelickej školy) objavenie kostí v Demänovských jaskyniach a vypracovanie prvého pozdĺžneho rezu Demänovskej ľadovej jaskyne
1895 Ministerstvo orby v Budapešti vyhlasuje lesnú rezerváciu Šalková (Príboj)
1909 Karol Kaán (lesmajster) zaradil NízkeTatry spolu s Vysokými Tatrami medzi najcennejšie územia, ktoré treba chrániť vo vtedajšom Uhorsku
1920 Ján Roubal ( riaditeľ gymnázia – entomológ) navrhuje zriadenie väčšej prírodnej rezervácie v centrálnej časti Nízkych Tatier pod názvom Ďumbier
1928 Na návrh Jána Volka Starohorského ( geológ) bola vyhlásená čiastočná prírodná rezervácia Dolina Svätojánska
1934 Jan Roubal konferencia o zriadení a vyhlásení prírodnej rezervácie Nízke Tatry
1960 Dušan Kubíny ( geológ) návrh „Centrálna časť nízkotatranského pohoria“
na zriadenie prírodného parku a rezervácie
1961 Milan Pacanovský ( lesný inžinier) spracoval návrh na vytvorenie chránenej krajinnej oblasti Nízkotatranskej
1963 Dušan Kubíny navrhol vytvorenie Stredoslovenského prírodného parku
1965 KÚŠPSOP ( Krajský ústav štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody
B. Bystrica návrh na Ďumbiersky národný park ( ĎUNAP)
1967 SÚPSOP ( Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody)
Bratislava návrh na Nízkotatranský národný park SNP, plán vyhlásiť k 25. výročiu SNP
1969 Začiatok reštitúcie Kamzíka vrchovského tatranského do Nízkych Tatier
1978 Vyhlásenie Národného parku Nízke Tatry (NAPANT), Nariadením vlády SSR
č. 119/1978 zo dňa 14. 6. 1978
1978 Vydanie štatútu NAPANT Vyhláška MK SSR č. 120/1978 Zb. zo dňa 17.10.1978
1979 11.5. 1979 slávnostné otvorenie NAPANT
1979 Vzniká v Banskej Bystrici Správa NAPANT
Nemenilo sa len personálne obsadenie Správy ale aj jej sídlo v Banskej Bystrici. A tak počas štyridsiatich rokov sa Správa premiestňovala z peknej rodinnej vilky na ul. Prof. Sáru na Rad ľudových milícii ( dnes Severná ul.) kde sme niekoľko krát do dňa zdolávali severný pilier pri príchode a odchode z práce a za stravou. Potom sme sa premiestnili bližšie k ľuďom do stredu mesta na Hornú ulicu. Odtiaľto nás dostala privatizácia a politici na sídlisko Fončorda kde sme sa na Internátnej ulici a v bývalej budove internátu cítili ako študenti. Za rachotu pneumatických kladív, ktoré sa snažili internát zmeniť na luxusné byty sme utiekli do ticha medzi rosničky do budovy SHMÚ na Zelenú ulicu. Zatiaľ posledné veľké sťahovanie bolo do súčasných priestorov Správy, do historického meštianskeho domu v ktorom údajne prebývajú duchovia bývalých majiteľov na – Lazovnú ulicu č. 10.
Na úvod tejto malej retrospektívy musíme spomenúť menovite tých, ktorí začínali organizačne budovať Správu NAPANT. Prvým riaditeľom Správy NAPANT, ktorá bola už v spomínanom rodinnom dome na ulici profesora Ladislava Sáru v Banskej Bystrici bol Július Pervan (1978 –1979) a jej zamestnancami Ing. Ján Topercer st. (prešiel zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Malá Fatra v Gbeľanoch), Ing. arch. Milan Marenčák (prešiel z Krajského strediska štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Banskej Bystrici), RNDr. Dušan Mandák a RNDr. Milan Peško. V tomto období sa intenzívne spracovával územný priemet pre NP Nízke Tatry, ktorého obstarávateľom bolo Ministerstvo kultúry SSR a spracovávateľom Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave ( SÚPSOP).
V tomto čase stála pred pracovníkmi Správy okrem iných úloh aj veľká výzva a to, aby sa z hľadiska ochrany prírody vyrovnali s tým, ako čo najúspešnejšie realizovať rekultivačné a krajinárske úpravy na Kráľovej holi po 25 ročnej výstavbe TV vysielača ako aj v areáli PVE Čierny Váh teda v lokalitách , ktoré už boli súčasťou národného parku. Že táto úloha bola dobre zvládnutá svedčí o tom dnes okolie a prírodné prostredie oboch týchto stavieb. Postupne pribúdali aj ďalšie úlohy a to hlavne vypracovávanie odborných stanovísk k jednotlivým zámerom a plánovaným zásahom do prírodného prostredia pre orgány štátnej správy. No a nemenej dôležitou úlohou bolo spracovávanie projektov na nové maloplošné chránené územia.
V roku 1991 sa stáva riaditeľom správy RNDr. Ľuboš Čillag (1991-2002). Toto obdobie po politických a spoločenských zmenách prináša so sebou veľa nových a úloh aj na úseku ochrany prírody a krajiny. V roku 1994 sa dostáva do platnosti nový zákon o ochrane prírody a krajiny č. 287/1994 Z.z. v ktorom sú prvý krát definované a uplatňované stupne ochrany kde boli jasne deklarované zakázané činnosti resp. činnosti na ktoré boli potrebné súhlasy alebo výnimky. Aj z tohto dôvodu sa muselo prikročiť k revízii hraníc NAPANT a to tak jeho vlastného územia ako aj ochranného pásma. Nariadením vlády SR č. 182/1997 Z.z. zo dňa 17.6.1997 boli upravené a novelizované hranice národného parku ( z 81 095 na 72 842 ha ) a jeho ochranného pásma ( z 123 990 na 110 162 ha). V súlade s platnou legislatívou v roku 1997 vypracovala Správa NAPANT jeden z prvých programov starostlivosti o veľkoplošné chránené územia na roky 1997 až 2008. Jednou z úloh z tohto programu bolo aj vyhlásenie nových rezervácii a tak v roku v roku 1997 je vyhlásená najväčšia rezervácia NPR Skalka a v ďalších rokoch PR Štrosy a PR Martalúzka. Správa NAPANT sa zapojila aj do medzinárodnej spolupráce a ako prvá sa stáva členom Federácie národných a prírodných parkov Európy a nadväzuje úzke kontakty s anglickým Národným parkom Yorkshire Dales.
Úbytok lesných porastov spôsobený veľakrát aj necitlivým spracovávaním kalamity a tým aj poškodzovaním biotopov rastlinných a predovšetkým živočíšnych druhov vyvoláva nielen u pracovníkov Správy ale širokej „ochranárskej „ verejnosti potrebu určenia bezzásahových oblastí v národnom parku. A tak pred nami, pred celou Správou, stojí do blízkej budúcnosti jedna z najdôležitejších úloh v živote a existencii NAPANTu, vypracovať jeho zmysluplnú a akceptovateľnú zonáciu. Prvé kroky sa, aj vďaka mimovládnym organizáciám ktoré sa zaoberajú ochranou lesných ekosystémov, podarilo uskutočniť a to vytypovaním pralesovitých zvyškov a prírodných lesov na území Nízkych Tatier. Správa NAPANT na základe toho spracovala podklady, ktoré sú teraz súčasťou navrhovanej A zóny.
To sú len v stručnosti súčasné úlohy a zámery, ktoré musí a bude súčasný nie veľký kolektív 25 pracovníkov riešiť. Jednou z tých trošku odlišných, ale nie menej dôležitých, je aj dôstojne pripraviť a pripomenúť si 40. výročie vyhlásenia Národného parku Nízke Tatry.
Autor: RNDr. Ľuboš Čillag
Foto: Archív NAPANT, Ing. Viliam Stockmann