Začiatok marca – tak ako každý rok – patrí výstavbe ochranných migračných zábran pre obojživelníky. S touto činnosťou začíname už tradične na ceste č. I/59 na Starých Horách, kde jar prichádza o niečo skôr ako na Liptov, kde by sa mala výstavba migračných zábran v lokalite Úžavy zrealizovať v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov.
Tento rok boli migračné zábrany na Starých Horách postavené v dňoch 7. 3. a 9. 3., čo je rovnaký termín ako v rokoch 2018 a 2019. V roku 2017 sme zaznamenali skorší ťah, preto boli migračné zábrany postavené už v dňoch 3. 3. a 5. 3., naopak v starších ročníkoch sa zábrany stavali štandardne až medzi 13. 3. a 19. 3.
O výstavbu sa už tradične postarali pracovníci odboru strážnej služby pracovisko Banská Bystrica v spolupráci s členmi dobrovoľnej stráže prírody. Vzhľadom na rýchly nástup teplého počasia už boli zaznamenaní aj prví pútnici.
Kontrola lokality a prenos zachytených žiab sa bude uskutočňovať každý deň až do skončenia migrácie, t. j. pravdepodobne do konca marca. O výsledkoch jarnej migrácie obojživelníkov na jednotlivých lokalitách v Nízkych Tatrách Vás následne budeme informovať na našej stránke.
A aký to má celé význam? Každú jar putujú žaby z miesta zimoviska na miesto rozmnožovania, t. j. k najbližšej mokradi. Často pri tejto ceste križujú cestné komunikácie. Nebyť bariéry, mnohé by skončili pod kolesami áut. Bariéra však pomáha aj vodičom, ktorí neraz v snahe vyhnúť sa putujúcim obojživelníkom spôsobili dopravnú kolíziu.
Buďte preto, prosím, ohľaduplní a prechádzajte popri migračných bariérach obzvlášť opatrne. Pamätajte, že keď vy teraz pomôžete žabkám úspešne zakončiť jarné putovanie, v lete zase ony pomôžu vám od nepríjemných komárov či iného hmyzu.