Zaujímajú Vás huby a radi by ste sa o nich dozvedeli viac?
Našli ste nezvyčajné druhy húb a chceli by ste vedieť či sú jedlé, prípadne liečivé?
Na všetky otázky ohľadom húb, ich využitia, ochrany, liečivých účinkov, či významu pre ochranu prírody Vám odpovie naša kolegyňa Ing. Katarína Bučinová, PhD.
Svoje otázky jej môžete adresovať mailom na katarina.bucinova@napant.sk prípadne môžete svoje nálezy konzultovať osobne na našom pracovisku na Lichardovej ulici č. 52 v Slovenskej Ľupči počas pracovných dní v čase od 13:00 do 17:00. Záujemcom odporúčame rezervovať si termín vopred, mailom, alebo telefonicky na tel. čísle: 0902530899.
Tešíme sa na Vás !
Zaujímavé informácie o hubách nájdete aj v sekcii Príroda, či v článku o Mykologicky významnej lokalite Belienec.
Drevoosídľujúca huba, v 70-tych rokoch minulého storočia bola z jej kultúry v laboratórnych podmienkach izolovaná liečivá antibiotická látka mucidín – prvé patentované antimykotikum v bývalom Československu.
Drevoosídľujúca huba, ktorej plodnice sú závažným parazitom stromov, no zároveň nachádzame využitie týchto húb v kuchyni. Chuť a konzistencia jeho plodníc po uvarení pripomína jemné kuracie rezne a sú kulinárskou lahôdkou.
Terestrická huba, zaujímavá svojím vzhľadom a antimikrobiálnymi účinkami, ktoré boli aj laboratórne potvrdené.
Veľmi častý dekoratívny druh osídľujúci mŕtve drevo
Jednoduchý parazitický, alebo saprofytický hubovitý organizmus, ktorého telo je tvorené špeciálnym druhom stielky, nahou amébovito sa pohybujúcou plazmatickou hmotou nazývanou plazmódium.
Chránený druh drevoosídľujúcej huby, na Slovensku a v Strednej Európe je výskyt tohto druhu viazaný takmer výlučne na staré lesy.